MÓWIĄCY W IMIĘ BOGA

 

Drodzy Moderatorzy i Animatorzy Grup Parafialnych!

 

Za nami dwa programy formacyjne dla parafii, dwa lata wspólnej formacji bazującej na comiesięcznym temacie i dwa lata nauki co, i w jakiej formie Wam się sprawdza i przydaje, aby poznawać Pana Boga, być bliżej Niego, formować się, swoje głowy, a co ważniejsze - serca... a dzięki temu stawać się prawdziwym Apostołem.

Tegoroczny temat programu formacyjnego został zaproponowany przez Was. W grudniu ubiegłego roku odbyło się spotkanie dla Liderów Parafialnych i to waśnie tam padł pomysł na kolejny temat. Zapytaliśmy o czym lub o kim powinien być kolejny program formacyjny, aby był dla Was ciekawy i pożyteczny... Spośród kilku innych propozycji został wyłoniony zwycięzca. Albo zwycięzcy. Bo mowa o...

...prorokach „Mówiących w imię Boga”.

W tym roku pochylimy się nad prorokami Starego Testamentu. Powoływani w różnym czasie, w różnych miejscach i różnorodnych okolicznościach byli oni dla ludzi sobie współczesnych głosem Boga, zwiastunami Jego woli. To oni ostrzegali w sytuacji zagrożenia wolności narodu i pocieszali wygnanych z ojczystej ziemi. Oni wyjaśniali jak przestrzegać przepisów Prawa Pańskiego i przypominali o konieczności przygotowania serca na spotkanie z mającym nadejść Mesjaszem.

Wśród proroków Starego Testamentu wyróżniamy proroków „większych” oraz proroków „mniejszych”. Chcemy w tym roku razem z Wami ich poznać, odkryć przesłanie, które płynie z ich życia oraz na nowo usłyszeć to, co mówili z polecenia Boga wieki temu. W przypadku proroków „mniejszych” zależało nam, aby omówić wszystkich, dlatego szukaliśmy podobieństw, czegoś, co ich łączy, by omawiać ich parami.

W tym roku proponujemy Wam także konspekty dla Małego Apostołka, które również skupiają się na prorokach, jednak zawierają prostsze formy i treści. W ten sposób staramy się odpowiedzieć na Wasze prośby, które do nas dotarły podczas zeszłorocznego spotkania dla Liderów Parafialnych oraz ankiet podsumowujących ubiegłoroczny program.

W tym miejscu chcielibyśmy jednak przypomnieć bardzo ważną kwestię – KONSPEKT TO TYLKO KONSPEKT. Chcemy, aby to była pomocna i ciekawa baza pod spotkanie, ale nie traktujcie tego jako coś, co MUSICIE zrealizować 1:1 u siebie w grupie. Macie tak różnych uczestników, Wasze grupy są tak różnorodne, że trzeba wziąć na to poprawkę i gotowiec, który dostaniecie dostosować do Waszych potrzeb. Stworzenie tak uniwersalnych konspektów, które sprawdzą się w każdej grupie parafialnej tak samo dobrze jest poza naszymi możliwościami (przynajmniej na razie ;)). Niezmiennie jednak dziękujemy Wam za wszystkie informacje zwrotne dotyczące konspektów! To daje szansę, aby dawać Wam coś, co faktycznie wykorzystacie.

Taki był też zamysł programu. Nasze wspólne, comiesięczne pochylenie się przez grupy parafialne nad konkretnym tematem, ale z nadzieją w sercu, że osoby przygotowujące spotkanie poświęcą mu więcej czasu aniżeli przeczytanie dwóch stron spotkania na dany miesiąc. Potraktujcie to – drodzy Animatorzy i Moderatorzy – jako okazję, aby usiąść nad Pismem Świętym i pozwolić sobie na osobistą formację, bo aby owocnie służyć innym, przekazywać im to, czym sami żyjemy, potrzebujemy swojej własnej formacji – duchowej i intelektualnej. 

Zapraszamy do wspólnej wędrówki z prorokami po Starym Testamencie. Niech będzie to owocny czas dla nas wszystkich.

 

Pozdrawiamy Was serdecznie
Członkowie Prawej Ręki RAM odpowiedzialni za „Formację Duchową”

 

KONSPEKTY DO POBRANIA
TUTAJ